Toplantının ardından büyük bir telaşla arkadaşlarının yanından ayrılıyor.. Giderken ‘Survivor başlayacak. Acelem var! Yeah!’ diyor.

Böylece uzun zamandır yazmak isteyip bir türlü vakit bulamadığım Survivor’ın sırası geliyor…

*-*-*

Dünyada onlarca milyon kişi interaktif tv oyunları izliyor…

Son 10 yılda ekranlara damga vuran “REALİTY Show”lar aslında toplumda ‘algı yönetimi’ sağlıyor. Survivor 1997’den beri ortalığı kasıp kavuruyor. Fikir İngiliz Charlie Parsons’a ait… Şimdi İngiltere’nin en zengin medya figürlerinden biri. Hayat arkadaşı ve ortağı Lord Vahid Ali.

Lord Ali İngiltere İşçi Partisi’nde ve Lordlar Kamarası mensubu. Gay hakları konusundaki çıkışlarıyla ünlü, medya devi Rupert Murdoch’un kızıyla ortak, İngiltere’nin mülti milyarder medya baronu. Lordlar Kamarası’nda bir dönemTony Blair’in temsilcisi oldu.

Survivor yapımcısı Mark Burnett yine İngiltere doğumlu. 17 yaşında İngiliz ordusuna katıldı. Kuzey irlanda ve Falkland savaşında İngiliz paraşüt birliğinde yeraldı 22 yaşında Amerikaya göç etti. Beverly Hills’de şöför ve güvenlik elemanı olarak çalıştı. Şimdi dünyanın en zengin yapımcısı.

Time dergisi tarafından ‘Dünyanın En etkili Şahısları’ listesinde yeraldı. Hemen her yıl bir Emmy ödülü kazandı… Küresel sermaye ve uzantılarının en gözde adamı.

Survivor’ın ana fikri: ‘Hayatta kalmanın tek şartı var: Kazanmak isteyen her şeyi yapar, herkesi harcar!’ dır.

Bu kapitalizmin de ana kuralıdır.

Kapitalizm orman kanunudur. Güçlü olan öbürlerini yok eder. Kural budur!

Bunun için ekonomiyi, siyasi mekanizmaları, silahlı gücü, bilimi ve medyayı kullanır.

Soğuk savaş döneminde propaganda araçlarının, ve medyanın kullanımını konu alan binlerce calışma vardır.

Amerikalı bilim adamları ‘yeni dünya düzenine’ geçmek için, işgal kadar ‘kültürel üstünlük yaymanın farz olduğunu’ söylemişlerdir. Buna göre ‘uluslar arası piyasalar genişleyecek, ideolojik taarruz buna eşlik edecektir’..

İdeolojik taarruz!

İdeolojik taarruzun en önemli araçları eğitim ve medyadır. Medyanın en etkili dalı görsel olandır.

Görsel medyanın toplum şekillendirmesinde önemli rolü vardır.. Algı değişimini en kolay yoldan sinema ve tv yapmaktadır.

Algı yönetimi, ‘görünmez’ bir süreçtir ve ideolojik taarruzun en önemli ilkesidir.

Amerikalı antropolog Nader, söyle der: ‘Görünmez faktör, kontrol süreçlerinin ve mekanizmalarının toplamıdır. Görünmezlik zihinlerin sömürgeleştirilmesi yoluyla başarılmaktadır!Buna göre yanlış olan, doğru görünür. .. Düşünülemeyecek davranışlar normalleşir. İtiraz eden bağımsız düşünceliler, kavgacı ‘çatışmacı’ sayılır…’

Toplumlara çeşitli ‘tipolojiler’ dayatılır ve medya vasıtasıyla o tiplemelerle oynanır.

SURVİVOR ya da benzeri tv programları, son 10 yıldır onlarca ülkede milyonlarca kişiyi ‘Yeni Dünya Düzeni’nin toplum mühendisliği için formatlamaktadır.

Küresel sermaye için, ‘Güc’ün silahlı kullanımı (hard power) yanısıra, ‘yumuşak’ kullanımı da (soft power), had safhada önemlidir

*-*-*

Oyun iki takıma ayrılmış yarışmacıların birbirini kırıp dökmesine dayalıdır.. Açlık soğuk, psikolojik gerginlik ortamında en çok direnen parayı ve ödülleri kazanır.. Arkadaşlarına en sinsi davranan parsayı alır..

Oyunun dekorundan, sunucunun tarzına kadar, ekrana ‘yeni dünya düzeni’ kalıpları damga vurmaktadır.

En yakın dostlar birbirine karşı yırtıcı bir mücadeleye girişir ve işin psikolojik boyutu yarışmacıların insani duygularının törpülenmesini gerektirir.. Birer birer elenirler ve kalanlar birbirine karşı diş biler… Oyunlar giderek sinsileşir.

Ekranda ‘yeni dünya düzeni’nin yırtıcı, aktörleri.. vardır. Gelecek çağın duygusuz robotlarını üretmek için mükemmel bir ekran denemesidir Survivor…

Mesela sevecen karakter Pascal Nouma, Survivor’ın Türkiye versiyonunda, ülkemizde belli bir kesimi temsil eden karikatür tiplemelerce kışkırtılınca oyun dışına itilivermiştir.

‘Dobra’ Asena, dobra olmasının bedelini ödemektedir. Yani bu gibi özellikler ‘iyi’ değildir..

Bu gibi oyunlarda kapitalizmin arkadan vurma yöntemleri geçerlidir. Ve o yöntemleri en iyi benimseyenler model olarak gösterilir.

İyi niyetle bu gibi yarışmalara yem olan kişiler, ‘dürüst, insanca değerleri savunan’ bireyler olmayı hedefleyebilirler… Ama unutmasınlar , oyun ‘KÜRESEL’.

Kim küresel ‘jungle’a uygunsa o zirveye gider! Giderler de ne mi olur.. Biraz para, biraz ekran söhretine ulaşır ve yeniden sistemin karanlıklarına dönerler. Survivor iştahla yeni kurbanlarını bekler..

Mark Burnett’in, Charlie Parsons’ın ve eşi Lord Alinin banka hesapları ve Survivor pazarlayan yerel şirketlerin hacmi biraz daha genişler!

Ekrana yapışmış milyonlar her geçen saniye yoksullaşır, ve yokluktan çıkmak için gerekli iradeleri bu ve benzeri medya oyunlarıyla felce uğratılır. !

Genç kardeşlerim, ekranlardan üzerinize boşaltılan algı bozucu yayınlara karşı kalkanlarınızı yükseltin!

Orman kanunlarıyla ‘hayvanlar’ yaşasın biz insanca bir düzen için uğraşalım!

Banu AVAR, 9 Mayıs 2011
21 Yorum | ‘SURVİVOR’ ve Benzerleri Toplumu ‘FORMATLIYOR’! / Banu AVAR
 1. bu güzel yazınız için çok teşekkür ederim. Sizin sesinizi çok daha fazla izlenen kanallarda duymak isterdik, ama görünen o ki sistem sizi sevmiyor !!!

 2. Size gerçekten de hayranım doğrusu medyadan veya diğer şeylerden korkmadan cesurca sesinizi duyurmaya çalışıyorsunuz ve her geçen gün halk sizi tanımaya başlıyor. Umarım en yakın zamanda hepimizin gözleri açılır ve bu oyunlara bir “Dur!” deriz. Tüm emekleriniz için teşekkürler. 🙂

 3. banu hanım merhaba sizin yaptıgınız bu belgeseller ve yazılar son derece mükemmel ama ne yazık ki sizde para baronlarını kuyruguna bastıgınız için halk tarafından tanınmıyorsunuz ama sizden ricam bu yoldan ayrılmayın devam edin size hertürlü yardımı yapmak için sizin yolunuzdan giden biri olarak herzaman yanınızda olan birileri olacaktır ben bunlardan biri olabilirim saygılarla…

 4. Çok güzel emeğinize sağlık

 5. Banu Hanım gerçekten mükemmel bir yazı olmuş. Tebrikler. Biz insanlar bize gösterilen ve uygun görülen hayatı yaşarken birileri insanlığın çekirdeğiyle oynamaya devam ediyor. size gerçekten teşekkürler Banu Hanım.

 6. B ilginize eğitiminize hayat görüşünüze saglık çok ğüzel bi uyarıcı yazı olmuş keşke bu ülkeyi yönetenlerde sizden birşeler öğrenseler de halkı bu yayınlardan kurtarsalar TEŞEKKÜRLER

 7. Elinize,yureginize sağlık…bu yazıyı elimden geldiğince paylaşacağım,okumayan kalmamalı

 8. Merhaba,
  Facebook da arkadaşımın paylaşımında size rastladım . İzledikten sonra bu yazınızı okudum . Çok faydalı mükemmel bir yazı olmuş . Ben şimdiye kadar sizi neden tanımamışım kendime çok kızdım. Lütfen mücadelenizi sürdürün . Çünkü genç nesilin sizin gibi neferlere ihtiyacı var, hepimizin var. Maalesef çok bilinçli bir toplum değiliz.insanımız kendini eğlendirecek herşeye hoşgörüyle bakıyor maalesef …

 9. Kişiliğimize, insanlığımıza aykırı olan, kapitalizmin kopyası olan bu format yarışmaların raiting rekorları kırması gayet normal çünkü hayat bu düzenle işliyor. Bu formatlar özel hazırlandığını sanmıyorum. Kimisi işçiyi asgari ücretle çalıştırır sigortasını öder kapitalizm sayesinde insanları ezer kimiside buna benzer yarışma formatlar ikiside aynı.

 10. Banu Hanım gerçekleri söylüyorsunuz insanları uyutuyorlar medyayla

 11. Yazilarinizi buyuk ilgi ve merakla takip ediyor ve cesaretinize hayran kaliyorum.Türk milletini aydınlatma adina başarılarınınz takdire şayan.Sizin gibi güçlü bi Türk kadini bu ulkenin meclisinde bu ulkeye yon veren etkin kisilerden biri olarak gormemiz tek arzzumuz.Sayin Osman Pamukoğlu ile siz bu ülkenin gercek kahramanlarisiniz

 12. Banu hanım beni uyuduğum derin uykudan uyandırdığınız için teşekkür ederim,insanlar genelde koyun sürüsü gibi,düşünmeden birilerinin Peşine takılıp onların yaptıklarını taklit etmeye Çalışır,hiç bir şey sorup sorgulamadan,bende onlardan birisiydim,ilk önce fevri davranıp”yine Acun’u karalama kampanyası” diye düşünüp yazınızı öyle okudum…okudum,,okudukça da ne kadar doğru noktalara değindiğinizi farkettim,çok ama çok teşekkür ederim size

 13. Bizde bunları ve bunları daha çok ilerisini biliyoruz hemde akıl almayacak şeyleri biliyoruz ama millete anlattığımız zaman millet inanmıyor bize çünkü bizim üzerimize kurmuş oldukları sisteme mahkum olmuşlar sistem onlara güzel gözüküyor.

 14. Sizin isminiz yeni duyan biri olarak bu ülkede bu şekilde karanlık adamlara meydan okuyan ve gerçeği tam anlamıyla anlatabilen insanlar olduğu için mutluyum.
  Uyuyan bir millet olarak uyanmanın şart olduğu son raddeye geldik.Umarım geç olmadan uyanabiliriz!

 15. Bizleri aydinlattiginiz icin tesekkurler elinize yureginize akliniza saglik

 16. Banu hanim yaziniz cok iyi hazirlanmis. Bu yaziyi okumadigim halde cevremdeki tvkoliklerle bunlari tartismistim. Tvkolikler icin ben artik donulmezbir yol oldugu kanaatindeyim.

 17. Kısaca banu ablaya destek vererek bu algıyı biraz açmak isterim…..

  Diyelim akşam survivor var ve sen izlemedin.

  Ertesi gün iş yerindeki yada okuldaki arkadaşların bu konu hakkında hararetli, hararetli konuşurken,siz sohbete dahil olamıyorsunuz ve kendini şartlandırıyorsunuz.

  -yarın akşam şu yarışmayı bende izleyeyim diye….

  yarın akşam oluyor ve programı izliyorsun.

  Saçma salak geliyor size ama genede izliyorsunuz yada oradaki mücadele hoşunuza gidiyor sizin.

  Tuttuğun bir kadın yada adam yarışmacı oluyor.

  Senin yarışmacın iyi mücadele ediyor,haftalar geçiyor ve senin ki hala ada’da,

  Başka bir akşam konuşmalarını izliyorsun,
  alçak,kalleş,sinsi,hain,vb kötü huyları olduğunu görüyorsun ama genede ondan vazgeçmiyorsun….

  Çünkü bir kere arkadaşlarına benim favorim bu dedin,

  Artık sende yarışmanın bir parçası oldun üzgünüm.

  senin oyuncunun yaptığı,
  her şey artık mubah.İyi yada kötü fark etmez.
  Sadece siz kazanın yeter ki.

  Sabah oluyor ve yataktan kalkıp işe yada okula
  gitmek üzereyken internetten son bir takip daha yapıyorsunuz.

  İş yada okulda ki diğer arkadaşlarınızla öğle yemeğinde,muhabbet gene aynı proğramla başlıyor.

  -DÜN (X) YARIŞMACI NEYDİ ÖLE YAAAAAAA ,RESMEN YALANDAN AĞLIYORDU….
  (FALAN FİLAN BURAYI DOLDURA BİLDİĞİNİZ KADAR DOLDURABİLİRSİNİZ)

  Daha fazla uzatmadan uzun lafın kısası peki noldu şimdi ben bu proğramı izledim de bana diye soruyorsan hala…

  Değerli dostum artık sana
  hainlik yapmayı aşıladılar,
  kalleş olmayı aşıladılar,
  alçak olmayı ve sinsi olmayı aşıladılar,
  sen merkezli olmayı öğrettiler sana,
  yalançı olmalısın dediler sana ve kabul ettin..

  Daha bir dünya yazardım ama haberler başladı.
  Bu tarz programları izlemeyin ve izlettirmeyelim…

  banu ablaya not : abla ellerinden hürmetle öperim.

 18. Banu hanim bu konu ile ilgili yazilarinizi cogaltip, daha cok sesinizi yukseltmenizi bekliyorum. Daha faz
  la oranda genc kitlelere ve annelerine ulasmamiz gerekir, Size saygim, hayranligim sonsuz.

  • Banu hanım yapacağını yapıyor,alın kopyalayın sizler çoğaltın..Facede falan yemek tarifleri,saçma sapan kara propagandaları paylaşmak yerine bu ve benzeri bilgileri paylaşalım..!

 19. ne yazık ki bunları yazdığınız için ekranlardan uzaklaşacaksınız. Doğrular için teşekkürler yıllar sonra görsekte


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir