FRANSA’DAN SONRA İTALYANLAR VE AMERİKALILAR SIRADA! “ÇİN İLE YAPILMIŞ ANLAŞMA BOZULACAK!” DİYORLAR…

0
874

bn_avr
“22 yıl sonra bir Fransız Cumhurbaşkanı Türkiye’de” diye verildi haber.. ardından ‘Ermeni Soykırımı’ iddiasında direndiği basına düştü, sevgilisi ile gelmediği vesaire… Yanında kimler var , ne konuda görüşmeler yürütüyor, sebebi ziyaretinin asıl nedeni ara haberlerdeki birkaç satır içinde eritiliverdi.
Yanında Fransa Savunma Bakanı ve Eurosam yetkilileri vardı… Geliş tarihi Türkiye’nin Çin’le yaptığı füze ihalesinin kesinleşmesine 2 gün kalaydı. Sonbaharda, Türkiye’nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çin Halk Cumhuriyeti’nden CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başlama kararı, Recep Tayyip’in batı tarafından ‘deliğe süpürülme’ tehdidi aldığı zamana denk geldi.
Amerika bu karara sert tepki göstermiş, Savunma bakanı Hagel, ‘daha önümüzde zaman var’ demişti.. Obama sert tonda açıklamalar yapmış ardından abdullah Gül ‘Daha karar verilmedi ki…’ demişti.. kasım ayında Hagel ve Kerry ile görüşen Davutoğlu, ‘Daha tam karar verilmedi ki, herşey değişebilir..’ beyanatını vermişti..
ihaleye giren Çin CPMIEC firması dışında Fransa İtalyan ortaklığı Eurosam ve Amerikan Raytheon idi..Şimdi Çin ile sözleşme görüşmelerinin sonlanmasına birkaç gün kala Türkiye Fransa cumhurbaşkanı Hollande’ı yanında Eurosam firması yetkilileri ile ağırlıyor.. İhaleyi yeniden ‘değerlendirmeye’ açıyor.. ve bundan yararlanan Amerikan firması Raytheon da Türkiye’ye koşuyor..
Çin’in teklifi olan 3milyar 400 milyon dolarlık teklif, Avrupa ve Amerikan firmalarının verdiği teklifin üçte biri idi ..
Tüm Dünya Savunma sanayii çakallarının gözü Türkiye’de.. Bol keseden atıp tutan Tayyip Erdoğan ve şürekası ise Fransa Avrupa Birliği sözde Ermeni soykırımımasallarıyla durumu perdelemekte..
Banu AVAR
28.1.2014

Önceki İçerikCeviz Kabuğu – 24 Ocak 2014 / Banu AVAR – Arslan BULUT – Sinan MEYDAN
Sonraki İçerikDolar, Çöplükteki Bebek ve Stadyumlar… / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here