3 Eylül Sivas Millî İrade Toplantısı

0
879

Millî İrade Bildirisi yazarları Prof. Meltem CANİKLIOĞLU, Sinan MEYDAN ve Banu AVAR 2. Sivas Kitap Günlerinde Buruciye Medresesinde Sivaslılarla bir araya geldi.

Buruciye Avlusu ve Medrese önü doldu taştı. 1919’da bir milletin nasıl bir ve bütün oluşunun safhaları anlatıldı. Alkış ve gözyaşlarıyla dinlenen sunumun ardından soru cevap bölümünde bir öğrenci, “Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesinin meşruiyeti”ni sordu ve Prof. Meltem CANİKLIOĞLU’nun cevabı bir vali yardımcısı tarafından “Siyaset yapma!” diyerek kesildi. Caniklioğlu, “Yaparım efendim, cevap benim sorumluluğumdadır” deyince sohbet durdu, akabinde ses ve ışık sistemi arızalandı. Tüm teknisyenler bir anda kayıplara karıştı ama Sivaslılar Millî İrade Yazarlarını kucakladı. Bir saat sessiz ve ışıksız ama birebir sohbetlerle bir kucaklaşma yaşandı.

Kısa bir zaman sonra yeniden buluşmak üzere Millî İrade İmzacıları sözleşti. Yazarlar gecenin ilerleyen saatlerinde Sivas Müftüsü Abdülrauf Efendi’nin torunu Uğur Sarısözen, Bakü, Kıbrıs ve Tokat’tan öğretim üyeleri, Sivaslı gençler ve işçiler özel bir sohbette bir araya geldiler. Sivas 94 yıl önceki havayı teneffüs ediyor. Biline!

Önceki İçerikTAYYİP ERDOĞAN’IN TARİH TEZLERİNE EL- CEVAP! / Banu AVAR
Sonraki İçerikŞEHİT AİLELERİ DİYOR Kİ
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here