2013 Özel Bir Yıl Olarak Kayda Geçecek! / Banu AVAR

0
669

70 yıldır batının uydusuyuz.. Tüm mazlum ülkelere ÖRNEK olmuş bir ülke, bugün kasabın bıçağını yalayan ve diğerlerini mezbahaya götürmek için seçilmiş kara koyun durumundadır!
Tüm dünyaya örnek olmuş bir zafere imza atan bir ülke, başına atanan zevat sayesinde Batı emperyalizmine uydu edilmiş, tüm bölge ülkelerine düşman hale getirilmiş ve kendi coğrafyasında yalnızlaşmıştır.
Önce ‘Yabancı Eğitim’ sultası kabul edilerek batının deli gömleğini giydik.. ‘Kültürel İğdiş’ projesi on yıllarca ülkede uygulandı, ‘Batıya İtaatkar kuşaklar’ yaratıldı.. Sonrası çorap söküğü gibi geldi, mazlum milletlerin lideri Türkiye, o ülkelerin karşına Amerika’nın elçisi olarak çıktı/çıkarıldı. 1952’de NATO’ya girerek kendi köleliğini taçlandırdı!
10 yıldır başımızda Amerika’da kurulmuş bir ‘iktidar partisi’ var.. Yine uluslararası sermaye tarafından güdülen bir muhalefet ona eşlik ediyor.. İktidar da muhalefet de aynı siyasi elitlerin temsilcileri olarak halka kan kusturuyor.. ‘Demokrasi’ teranesi ile aldatılan halk, yurttaşlık bilinci bulanık, oyla sandıkla seçimle oyalanıyor, emperyal oyunlara konu mankeni oluyor.
Geldiğimiz noktada, Türkiye yabancı askerler tarafından kuşatılıyor. Rejimi değiştiriliyor, parçalara bölünüyor, toprak kaybediyor. Yıllardır düşman edildiği komşuları için en saldırgan pozisyona sokuluyor. Ve nüfusunun yüzde 17’si açlık sınırı altında yaşıyor.
Halkı, işçiyi köylüyü esnafı temsil eden siyasi ve sosyal tüm direnç odakları dönüştürülüyor, yok ediliyor, tüm direniş odakları baskılanıyor.
5 yıldır Ümraniye soruşturmaları vasıtasıyla baskı en üst noktaya taşındı, gerçek bir muhalefetin ses çıkarması ve bu sesin duyulmasının tüm yolları kesildi.. Çıkan SESler arasına ajanlar, sahte muhalifler konuşlandırıldı. Direnen kesimlerin bir araya gelmesinin önüne setler çekildi. Kanaat önderleri, aydınlar, lider özelliği olan gerçek öncüler bir araya gelme konusunda fikir birliği içine giremedi.
Bir kısmı binde bir oy alan partilerine yapıştı, bir kısmı dar alanda fikirlerini beyan etmekle iktifa etmeyi seçti. Farklı ‘cenahlardan’ vatanseverler, yerel ve ulusal ÇATI konusunda bir fikir jimnastiği yapmada bile ‘çekingen’ tavır sergilediler… Bunun bazı haklı sebepleri olabilir. Süreç içinde, her ‘çatı’ çalışması içinden fırlayan emperyal ‘görevliler’ malumdur.
Sürecin tüm yorucu ögelerine, aydınlar arası çatışma ve ‘hastalıklara’ rağmen, şu kesindir ki, Türkiye’nin en ince tünellerden birine girdiği 2013’de TARİH vatanseverlerin bir araya gelmesini emrediyor! Bunun kolay olmayacağı bellidir.. Geçmişte de benzer yollardan geçilmiştir.
Sivas Kongresi’ndeki karmaşayı Attilâ İlhan şöyle anlatmıştı:

    ‘Bir sürü adam gelmiş, Amerikan mandası için karar çıkartmaya çalışıyorlar, Hüseyin Rauf Bey bile onlarla beraber. Atatürk bir yandan onlarla uğraşıyor, bir yandan reisliğini geri almaya çalışanlarla uğraşıyor. Harput Valisi Ali Galip Bey Kürtleri ayaklandırmış, askerlerle beraber Sivas Kongresi’ni başmaya geliyorlar. Gâzi, kongreden çıkıp telgrafhanede sabahlara kadar, askeri birliklere, gelenleri engellemesi için telgraf çekiyor. Böyle bir durum içindeler.. ’ (İlk İsyan söyleşisi)

Sivas Kongresi’nde o mücadele içinde İttihat ve Terakki, Gâzi’ye bir parti kurulması için diretmiştir. Gâzi bu öneriye karşı çıkmış, Türkçüsünü, İslami hassasiyeti olanı, Solcusunu bir araya getirmiş, bu arada ‘Vatan için’ görünen mandacılarla, batı müritleriyle, Kürtçülerle mücadele etmiş, Müdafaa-i Hukuk ÇATISI altında yerel örgütleri sistematize etmeyi başarmıştır.
Bu süreç asla kolay olmamıştır AMA mücadele zaferle sonuçlanmıştır..
O halde somut olarak önümüzde duran bu tarihi mücadele tam da bu süreçte iyi incelenmeli ve DERS alınmalıdır!
2013 hayırlı olsun!
Banu AVAR, 31 Aralık 2012
[email protected]

Önceki İçerikAnkara Konferansı
Sonraki İçerikKendi Kazdığınız Kuyu Sizi Bekliyor! / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here