#20 – Biden’ın Adamları ve İsrail Arap Hattı

0
212

Bugün Beyaz Saray’da Biden’ın ilk 24 saati bitti. Türkiye ve bölgeye tavrı daha ilk gün içinde kendini belli etti. Birileri ekranlardan Biden ve ekibini güzellemek için ne yapacağını şaşıradursun, Biden’ın Dışişleri Bakanı Adayı Antony Blinken ‘SÖZDE STRATEJİK ORTAK TÜRKİYE’ diyerek S-400’lerle konuya girdi. Antony Blinken 15 Temmuz’dan sonra Türkiyeyi ziyaret eden Obama’nın Dışişleri Bakan Vekili ve Ulusal Güvenlik Danışmanıydı. Saldırgan dış politikaların mimarı olarak öne çıkan bir isim. Pentagon ile büyük şirketler arasında askeri projelerde aracılık yapan bir şirketin adamı Blinken. Daha göreve gelmeden Türkiyeye karşı takındığı tehditkar tavır hiç de şaşırtmadı. Biden’ın Savunma Bakanlığı koltuğu için önerdiği Lloyd Austin ise İran’ı tehdit ederek işe başladı. Henüz koltuğuna oturmadan İran’ın Amerika ve müttefikleri için tehdit olduğunu söyledi İran’ın ilk hedef olduğunu ima etti! Ulusal Güvenlik Danışmanlığına getirilen Jake Sullivan Libya ve Suriyede örtülü operasyonun planlayıcılarından biri Hillary Clinton’ın yardımcısıydı ve yine Biden’ın Dış İşleri ekibinde bir hanım var; Birleşmiş Milletlere Büyükelçi olarak düşünülen Linda Thomas Greenfield. Özellikle Afrikadaki müdahalelerin mimarlarından biri. Biden’ın dışişleri çevresindeki tüm isimler Libya, Suriye, Irak’ta kan operasyonlarında dahli olan isimler. Mesela Nicholas Burns Afganistan ve Irak işgalinde NATO’da Amerika’nın elçisiydi. 2008’den beri Amerikan Ordusu adına lobi faaliyeti yapıyor. Epeyce kadın var Biden kadrosunda. Mesela Avril Haines, Obama döneminde Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkan yardımcısıydı. Oldukça karanlık bir sicili var. Samantha Power bir başka Libya ve Suriye’de kan akması için çok çabalamış bir hanım. Obama’nın İnsan Hakları Direktörü ve BM Büyükelçisiydi. Yemen Savaşına destek verenlerden. Yüzbinlerce insanın ölümünden sorumlu bir hanım. Susan Rice Obama dönemi BM Büyükelçilerinden bir hanım daha! Libya ve Suriye işgalinin mimarlarından. Sahte belgeler düzenleyerek Libya’yı, Suriye’yi kana boğanlardan o da! Ha bir de 2014 İsrail’in Gazze bombalamasını savunanlardan biri bu hanım ve tabi şu Bret McGurk den de sözetmeliyiz. Obama’nın IŞID ile Mücadele Özel Temsilcisiydi. Hani şu PKK’lılarla boy boy fotoğraf çektiren, onlara ödüller takdim eden, Hollywood kaçkını pozlar veren özel temsilci… Biden döneminde Ortadoğu ve Kuzey Afrika masasının başına getiriliyor.

İşte Biden’ın dışişleri ekibi bunlar. Kısacası Biden’ın kadrosu Pentagonsever bir kadro. İşgal ve örtülü operasyonları seven bir kadro. Ve bu kadronun Ortadoğu öncelikleri Trump dönemiyle aynı. Şimdi Amerikanın dışpolitikalarındaki ana başlıklara bakalım…

 

Önceki İçerik#19 – Amerika’nın Suriye Kürdistan’ı Hayali
Sonraki İçerik#21 – Gaffarlar ve Uğurlar Ölmez!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here