‘Nerden çıktı şimdi Singapur demeyin… Küresel ekonomiyi en iyi özetleyen ülke!… Bir zamanlar küçük bir deniz kasabasıydı. Önce Hollandalılar sonra İngilizler tarafından sömürgeleştirildi. Şimdi batının gözbebeği bir şehir devleti… Dört buçuk milyon nüfusunun dörtte biri yabancı. Uzak Asyanın en önemli ticaret limanı. Bir bankacı cenneti!

Yüzlerce bankadan sadece 5’i yerli. 675 milyar dolarlık bir ticaret hacmi! Siyaset: ‘kontrollü demokrasi! Haber alma özgürlüğü kısıtlı! Çanak anten bile yasak! Yıllık gelir kişi başı 35 bin dolar . Ama nüfusun çoğunluğu ayda 1000 dolarla yaşar! Resmi dili ingilizce! İngiltere’deki gibi trafik sağdan gidiyor. İsteyen ismini İngilizce isimle değiştiriyor! Üst sınıf ve yabancılar illa kriket oynuyor. Sütlü çay ve domuz pastırmasıyla kahvaltı ediyor, halksa yüzyıllardır pirinçle besleniyor. Ama artık pirincin de yanına yaklaşılmıyor!’

Banu Avar’la Sınırlar Arasında Güney Asya’nın gerçek yüzünü ekrana getiriyor. Dünyaca ünlü işadamları, aydınlar ve halk size Singapur gerçeğini yansıtıyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir