55 Yıl Sonra Gizli 'PLAN' Yine Masada! / Banu AVAR

0
54

Türkiye hükümeti ABD ve İngiltere adına Suriye’ye girmek istemişti…
İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri. Bir plan yaptılar. CIA ve MI6 Suriye’de rejimi değiştirmek için örtülü operasyonlar planladılar..
PLAN bir dizi suikasti de tüm Suriye içinde yapılacak sabotaj ve kundaklamaları da içeriyordu.. PLAN ABD Başkanı Eisenhower ve İngiltere Başbakanı MacMillan tarafından yapıldı..
50 yıl sonra, İngiltere Savunma Bakanı notları bulununca gün ışığına çıktı.
2003 yılında Ben Fenton, The Guardian gazetesinde yazmıştı.. Londra Üniversitesi’nden bir tarihçinin bulduğu belgeler, İngiltere Savunma Bakanı’nın gizli notlarıydı.
Belgelere göre, 1957’de Harold MacMillan ve Amerikan Başkanı Eisenhower Suriye’yi işgâli konuşuyorlardı.. Bu bir CIA-MI6 operasyonu olacak, PLAN’a göre Suriye’ye komşuları tarafından yapılacak bir askeri müdahale için bir dizi SINIR İHLALLERİ SAHNEYE KONULACAKTI!
İngiltere ve ABD’nin 1957’de Suriye’de rejimi devirme çalışmaları bilinmekle beraber gün ışığına çıkan belgeler, araştırmacılara SOMUT DELİLLER sundular.
Belgelere göre 1957’de en üst düzey İngiliz ve ABD istihbarat mensupları Washington’da örtülü operasyon planları için biraraya geldiler. Öncelikle Şam’da bir dizi suikast gerçekleşecekti..
Suriye’yi ‘çökertecek’ ‘PLAN’larında mealen şu cümlelere yer verdiler:
‘Özgürlükçü güçlerin harekatını kolaylaştırmak ve Suriye rejimini en kısa zamanda güçsüzleştirmek ve askeri savunmasını devre dışı bırakmak için ‘önemli şahsiyetler ortadan kaldırılmalı’.. Bu operasyon, ayaklanmanın ve müdahalenin ilk safhalarında gerçekleştirilmeli.’
Cinayetler için Londra ve Washington mutabık kaldı ve suikaste uğrayacak 3 isim belirlendi:
Suriye Askeri İstihbarat Başkanı AbdülHamid Sarraj, Suriye Genel Kurmay Başkanı Afif El Bizri, ve Suriye Komünist Parti Başkanı Halid Bakdaş.
Gizli belgelerde, Suriye’nin giderek Sovyetler’e yaklaştığı, ülkede Amerikan karşıtlığının yayıldığı ve komünizmin tüm Ortadoğu’ya yayılması için Suriye’nin etkili rol oynayabileceği ve bölgedeki en önemli petrol boru hatlarından birini, Irak’la Türkiye‘yi bağlayan hattı kontrolünde tuttuğundan söz ediliyordu.
PLAN’ın bir başka yerinde şu cümle vardı: “Suriye’de harekete geçileceği zaman, CIA ve MI6 küçük sabotaj ve olaylar dizisini devreye sokacaktır.. Olay ve sabotajlar Şam’da yoğunlaşmamalıdır… Operasyonlarda ölçü kaçırılmamalı, rejimin aşırı önlemler almasına yol açılmamalıdır!”
Raporda ‘yapılan sabotajlarla Suriye’nin komşu ülkelere tehdit oluşturduğu görüntüsü verilmelidir’.. ‘Psikolojik olarak ve saha çalışmalarında halkta gerilim yaratılmalıdır. Ürdün Irak ve Lübnan’da yapılan operasyonlar sonucu bu ülkeler Şam’ı suçlamalıdır’ deniyordu.
PLAN, Suriye içindeki Hür Suriye Komitesi’ni desteklemek ve paramiliter grupları silahlandırmak amacıyla yapılmıştı ve özel ajanlar, ülkenin çeşitli yerlerinde ayaklanmalar hazırlayacaktı..
Sonuçta Baas rejimi devrilecekti ve PLANLAYICILAR büyük halk kitlelerinin bu sonuçtan memnun olmayacaklarını biliyor olmalıydılar ki alınacak önlemleri de düşünüyorlardı:
‘…yeni rejimin başına geçecek yönetim muhtemelen baskı uygulamak ve bazı sert uygulamalarla yönetmeye mecbur kalacaktır.’
PLAN uygulanamadı…
Çünkü ‘Suriye’nin Arap komşuları plan dahilinde hareket etmeye ikna olmadı.. SADECE TÜRKİYE’NİN MÜDAHALESİ İSE (yeterli görülmediği için) UYGUN BULUNMADI..’
O zaman da Türkiye yönetimi, kendi halkını hiçe sayarak küresel çetelerin çıkarları için bir komşu ülkeyi işgale yeltenecek kadar gözünü karartmıştı..
Batıdan EMİR almaya alışmış olanlar, yarım asır sonra YİNE ‘iş’ başındalar ama BU DEFA DA başaramayacaklar!
Banu AVAR, 13 Şubat 2012
[email protected]
Ben Fenton’ın yazısından derlenmiştir.. http://www.guardian.co.uk/politics/2003/sep/27/uk.syria1

Paylaş
Önceki İçerik25 Şubat 1992’yi 26 Şubat’a Bağlayan Geceydi! / Banu AVAR
Sonraki İçerikDikkat! Oyun İçinde Oyunlar Var! Suriye, İran Yalan Haber ve Protestolar / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here