Şaşırdınız mı? Neden? Bunlar büyük bir ailedir.. Hepsi birbiriyle içiçedir. Birbirlerine ödüller verirler.. Büyük paralar el değiştirir.. Miami’de polis müdürünün valiye pokerde yenilmesi gibidir bu işler. Rüşvetler böyle verilir. Hizmetler böyle ödüllendirilir!
Bir kesimin gençliğine damga vurmuş, sol/ protest bir şarkıcı.. Bob Dylan Hani şu rüzgarla uçup giden cevaplarla (Blowin’ in the wind) 1960,70li yıllarda hatta sonrasında ortalığı yıkıp geçiren adam. .. “Gülleler kaç kez daha atılmalı, Sonsuza dek yasaklanmadan önce/ Bir adamın kaç kulağı olmalı ki ağlayan insanları duyabilmeli/ daha kaç ölüm olmalı ki insanlar bilebilse ne kadar çok olduklarını’ diye yazan adam…
Aslında Soğuk savaş yıllarında Amerikan ‘Sahte Muhalefeti’, ‘Yeni Sol’un (New left) tipik sanatçılarından biriydi.. Hemen hemen tüm şarkıları dini temalarla bezeliydi . İsrail, Filistin’de ardarda katliamlar yaparken yazdığı ‘mahalle kabadayısı’ (Neighbourhood Bully) adlı şarkı batıda bile belli çevreler tarafından eleştirilmişti: ” Onu esir eden tüm imparatorlukların geçip gitti… Mısır, Roma ve hatta koca Babil bitti/ Çölün ortasında cennet yarattı/ Kimseden emir, yardım almadı/ Mahalle kabadayısı..” ( every empire that enslaved him is gone/ Egypt and Rome even the great Babylon/He’s made a garden of paradise in the desert sand/ In bed with nobody, under no one’s command/ He’s the neighborhood Bully) (1).
1974’de israil Acil Durum Fonu’na (Israel Emergency Fund) hatırı sayılır meblağ armağan etti. Sionist olarak suçlandı ve boykot edildi . 70’lerdeki basın açıklamalarında Evanjelizme daha çok ilgi duyduğunu söyledi. 1980’lerde yine çark etti, müzik ödülleri gecesinde “Hava Negillah” söyledi.
Tüm ABD başkanlarının yanındaydı. Clinton’lar dünyayı kana boyarken el etek öpüyordu. 7 ülkede aynı anda ölüm mangaları yöneten Obama’dan ‘Özgürlük madalyası’ alırken havaya uçuyordu.
Bugün 75 yaşında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü..İsveç Kraliyet Akademisi, ödül gerekçesinde , “Amerikan şarkı geleneğinde yeni şiirsel ifadeler yarattığı için” ifade etti. Hiç kuşkumuz yok zaten… Siyonist /Evanjelistler için şiirsel ifadeler yarattığı kesin!
Edebi çevrelerden hayret nidaları yükseldi.. kaç kitabı vardı ki.. Ne yazmıştı bu adam?!
Şaşıranlara şaşıyorum..Bu ödülü Dylan almasın da kim alsın?! Dünya elitlerinin ‘Kürt baharı’ ‘Zion Zamanı’ planladıkları bugünlerde Nobel için en doğru adaydı.. Onu seçmeseler şaşmalı!
Bir küçük not, oğlu Jesse’yi de hafife almamalı. Jesse Dylan Obama kampanyasında yaptığı ‘Yes we can’ filmiyle Emmy ödülü almıştı. Wondros yapım şirketi sahibi olan Dylan acaba sıradan bir yapımcı mı? Öyle görünmüyor. Jesse Küresel elitlerin karar mekanizması CFR Dış İlişkiler Konseyi ve TED üyesi. George Soros, Ford vakfı, Clinton Küresel Girişim Vakfı, TED, Bill ve Melinda Gates Vakfı, Harvard Üniversitesi ile çalışıyor. Kolay biraraya gelecek bir portföy değil …
Genç arkadaşlar, batıda öne çıkarılan sanatçı ve aydınları dikkatle incelesinler . Kültürel kuşatmayı engellemek de BİR GÖREV.
13 Ekim 2016
(1)http://bobdylan.com/songs/neighborhood-bully/

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir