14657409_1356577634352246_2138115296234583612_n
14680492_1356577764352233_2695034242728439702_n

5 YIL ÖNCE BUGÜNDÜ…

Kaddafi ’deli diktatör’, saray bahçesine çadır kuran ‘Meczup Arap’, ‘yok edilmesi elzem Libyalı’ … İşte batı basınında bu sözlerle tanındı. Ve Arap Baharı denen katliam serisinde en kanlı müdahale onun ülkesine yapıldı..
5 yıl önce bugün batının kiralık orduları tarafından linç edilerek öldürülmüştü.. Yakın tarihin en kanlı müdahalesidir Libya.. Tıpkı Suriye örneği gibi!
Libya yakın tarihte bir millete yapılmış, uluslararası hukuğun ‘guguk’ olduğunu ispatlayan bir saldırı örneğidir! Obama ve Hillary, iktidarda oldukları süre içinde terör şirketlerinin kiralık orduları ve Pentagon /CIA müdahalesiyle 7 ülkede kan akıtmıştır!
Petrolün ve gaz’ın vatanı Libya kan kokulu sırtlanların eline düşmeden önce Afrika’nın incisidir. Bütün hataları bir yana, 41 yıllık iktidarı sırasında Kaddafi, Libya çöllerini su kanallarıyla bezemiştir, Libya’yı parasız sağlık hizmeti ve parasız eğitimle tanıştırmıştır, yurtdışında eğitim görmek isteyenlere devlet bursu vermiştir. Onun zamanında Tarım işletmecilerine ve hayvancılık yapanlara bedava arazi ve hayvan stoku verilmiştir. Doğum yapan her Libyalı kadına 5000 dolar verilmiştir. Libya’da elektrik bedava dağıtılmıştır. Petrol Libya vatandaşlarına litresi 14 cent’den satılmıştır! 1969’da yüzde 25 olan okuma yazma oranı o öldürüldüğünde yüzde 87 idi! Bunların yüzde 25’i üniversite mezunu. Kaddafi Libyası’nda bir devlet bankası vardı ve vatandaşlarına sıfır faizle borç veriyordu. Libya’nın yurtdışına hiç borcu yoktu! Ve Kaddafi’nin en büyük suçu: Tüm Afrika için geçerli olacak, altına endeksli bir Afrika parası için çalışma yapıyordu! Bu dünya para babalarını çılgına çevirmişti! Ve işte bu nedenlerle eli kanlı dünya haydutları onu kiralık ordularına linç ettirdi ve memleketi Sirte’de, işkenceyle can verdi. Sahra çölünde kimsenin bilmediği bir yere gömüldü..

Şimdi, sırtlanlar ve çakallar yaptıklarını yoketmekle meşguller ..Libya gazı ve petrolünün paylaşımı ise 4 rakip petrol şirketi arasında en büyük savaş sebebi.. Kiralık orduların çoğu da ‘Mahşerin 4 atlısı’na bağlı olarak sahada katliam sürdürmekte: Bu kanlı şirketler, Exxon-Mobil; Chevron-Texaco; BP Amoco; ve Royal Dutch-Shell’dir. https://www.crisisgroup.org/…/after-libyas-oil-grab-comprom…

Banu AVAR
ZEMBEREK (Yeni Kitap) /Remzi kitabevi/ Kasım 2016

2 Yorum | Banu AVAR: LİBYALI ONU HASRETLE ANIYOR !
  1. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler gerçek ve çok değerli gazeteci Banu Avar ben altına endeksli afrika parası düşüncesini sayenizde öğrendim.sizi her zaman okuyoruz yorum yazmasakta kendinizi yalnız hissetmeyin..yazın yeter..biz okuruz.. medya maymunlarının bol bulunduğu zamandayız…ekranlar malum

  2. Güncel köşe yazılarınıza ulaşamıyoruz. Bir gazetede ya da burada neden yazı yazmıyorsunuz? Banu abla sana daha çok ihtiyacım var. Nerdesiniz neden sana ulaşamıyorum? Ulusala aydınlığa neden çıkmıyorsunuz? Ellerinden öperim.


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir