Millî İrade Bildirisi yazarları Prof. Meltem CANİKLIOĞLU, Sinan MEYDAN ve Banu AVAR 2. Sivas Kitap Günleri’nde Buruciye Medresesi’nde Sivaslılarla bir araya geldi.

 

Buruciye Avlusu ve Medrese önü doldu taştı. 1919’da bir milletin nasıl bir ve bütün oluşunun safhaları anlatıldı. Alkış ve gözyaşlarıyla dinlenen sunumun ardından soru cevap bölümünde bir öğrenci, “Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesinin meşruiyeti”ni sordu ve Prof. Meltem CANİKLIOĞLU’nun cevabı bir vali yardımcısı tarafından “Siyaset yapma!” diyerek kesildi. Caniklioğlu, “Yaparım efendim, cevap benim sorumluluğumdadır” deyince sohbet durdu, akabinde ses ve ışık sistemi arızalandı. Tüm teknisyenler bir anda kayıplara karıştı ama Sivaslılar Millî İrade Yazarları’nı kucakladı. Bir saat sessiz ve ışıksız ama birebir sohbetlerle bir kucaklaşma yaşandı.

 

Kısa bir zaman sonra yeniden buluşmak üzere Millî İrade İmzacıları sözleşti. Yazarlar gecenin ilerleyen saatlerinde Sivas Müftüsü Abdülrauf Efendi’nin torunu Uğur Sarısözen, Bakü, Kıbrıs ve Tokat’tan öğretim üyeleri, Sivaslı gençler ve işçiler özel bir sohbette bir araya geldiler. Sivas 94 yıl önceki havayı teneffüs ediyor. Biline!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir